Младите хора в Гърция в продължение на много години са в неравностойно положение в сравнение с европейците по отношение на възможността и финансовата способност да станат независими от родителите си, като създадат собствено домакинство. Само 25,7 процента от домакинствата в Гърция са едночленни, докато в ЕС този показател е над 34 процента.
Статистически данни на Евростат показват, че от 2021 г. гърците са изправени пред най-високите разходи за задоволяване на жилищните нужди в съотношение с доходите им, а обновените данни се очаква да отразят още по-задълбочено влошаване на проблема, пише "Катимерини".
Делът на гръцкото население, което трябва да изразходва повече от 40 процента от годишния си разполагаем доход само за покриване на жилищните си нужди, през 2021 г. е достигнал 32,4 процента в градовете и 22 процента в останалите райони на страната. Нито една друга държава в ЕС не се отличава с толкова висок процент. Дания е на второ място с 21,9 процента, а Нидерландия – на трето място с 15,3. За извънградските райони гърците са в по-лошо положение и от българите, и от румънците, при които съответно 13,3 процента и 10,8 процента от населението изразходва над 40 процента от доходите си за покриване на жилищни нужди.
Какви заплати дават за работа в туризма в Гърция
Средният процент за съответния показател в ЕС е 10,4 процента за градовете (т.е. само 10,4 процента от европейците отделят повече от 40 процента от годишния си доход за жилището си) и 6,2 процента за останалите райони.
В Гърция 73,7 процента от собствениците живеят в свой имот (при 69,9 процента средно за Европа), но 11,8 процента от тях са ипотекирали жилището си – в Европа този процент е 26,1.
istock
Гръцкото правителство отвори през март програма за субсидиране на ипотечни кредити за млади хора. Тя предизвика голям интерес в страната и вече са подадени над 3000 заявления. Въпреки това броят на домакинствата, които ще бъдат обслужени, няма да е голям – 5 000 или 10 000.
За повече финансови новини и други полезни съвети, относно личните ви финанси, може да ни последвате във Facebook, за да не пропуснете нищо интересно от Pariteni.bg
Коментари
1