„Не мислехме за по-голямо жилище като заживяхме заедно. Когато първото бебе беше вече факт, все още правехме огледи. Едва когато бях бременна в шестия месец с второто бебе, се нанесохме в новия ни дом“...
По действителен случай.
Когато заживяхме с партньора ми заедно, имахме нужда само от едно – наше местенце, което да споделяме. Нямахме никакви други претенции – по две чинии за хапване, купи, чаши за кафе, една спалня и място, на което да поставим телевизора. Това е! И бяхме щастливи! С времето нуждите ни се промениха, разбира се.
Дадохме си сметка, че ни е необходимо разширяване на пространството, когато първият ни син се появи на бял свят. В началото месеците се нижеха неусетно и ни беше добре – малко легълце, което допряхме до нашата спалня, 3-4 играчки и бебешка количка, паркирана в коридора. И изведнъж започнахме да мислим в перспектива – вещите се увеличаваха, детето проходи, искахме и второ бебе. Узря моментът, в който си казахме: Край! Трябва ни нов дом!
В следващите редове ще споделя от една страна съвети от личен опит, за да не изпадате в моята ситуация с бебе в количка и бременна в шестия месец да пренасяте вещите си в нов апартамент.
Ще ви дам и няколко насоки за въпроси, които да обсъдите с професионалистите от Банка ДСК, като разбира се – всеки случай е индивидуален и затова консултантът, на който ще се доверите, ще ви е от изключителна помощ.
От личен опит: Мечтите се сблъскват с реалността
Както вече стана ясно, нашето семейство се премести в нов дом в кризисен момент. Реално ние сме от онези романтични двойки, които взехме важното решение да мислим в перспектива едва когато... имахме крещяща нужда от разширяване на пространството. Днес, с две вече поотраснали деца, мога горещо да ви насоча към следното (накратко):
Колко точно голям апартамент искате?
Вече сте взели решението да се сдобиете с нов дом заради плана ви за увеличаване на семейството. И това е чудесно! Преди да тръгнете към каквито и да било последващи стъпки, важно е да помислите за това, че тук не говорим само за „още една мъничка стая, която да превърнем в бебешка“.
Бебето ще се роди и не точно тогава ще имате нужда от допълнителното помещение. В първите месеци най-често новороденото ще заспива в ръцете ви и една мини кошара до спалнята е чудесно решение. Но съвсем скоро това сладко същество ще започне да лази и „окупира“ всички стаи с играчките си, съоръженията за родителско оцеляване (кошари, люлки, бебешки колички, обемни и по-дребни играчки, столче за хранене и какво ли още не). А после ще стане на 3-4 години и неговото лично пространство ще бъде все по-необходимо.
Стаята с мъничкото бебешко легълце ще се превърне в пространство за игри и приключения, а после и в стая за отдих, писане на домашни и пр. Затова, подходете отговорно към решението: Не взимаме апартамент с още 10-12 квадрата повече, а апартамент с още едно помещение, в което едно (а може и две-три деца), да растат комфортно и да не ви е тясно.
А къде го искате?
Вече знаете колко голям апартамент искате. А знаете ли къде го искате? Ще кажете „Няма значение!“ Но не е точно така. Преди да се свържете с брокер и да тръгнете на огледи, първо проучете районите, в които искате да закупите апартамента. Близо ли са до работното ви място? Има ли добър достъп до транспорт? Достатъчно магазини за ежедневните ви нужди? А пространства с детски площадки? А детски градини? Как са близките училища?
Да, въпросите са много и в момента са стряскащи, защото... на вас просто ви трябваше още една стая, нали? Но за да не се ядосвате в бъдеще, когато детето ви се роди, а няма детски градини, в които да кандидатствате и училището, което ви е „по район“ не е особено добро, помислете отсега за тези важни и вълнуващи обстоятелства, с които ще се сблъскате в един момент и то неусетно скоро. Пък и това са първите въпроси на брокера: Колко голям и къде го искате?
Огледите!
Добре. Вече знаете колко голямо ново жилище търсите, дори ориентировъчните квартали, в които си представяте, че ще живеете. Време е... огледите да започнат! Разбира се, ще се сблъскате с какви ли не казуси – дали да е панел, тухла, ЕПК... Отоплението на ток, газ или ТЕЦ ще е? Старо строителство, ново строителство? Дайте си време, огледайте от всичко.
Понякога си казваме „Не!“ на някакви неща, а после с очарование осъзнаваме, че колкото и да сме си представяли да живеем на последен етаж и да имаме голяма тераса и разкошна гледка, всъщност и апартамент в средните етажи не е никак лошо нещо, защото от прозореца се вижда детската площадка, на която ще прекарвате голяма част от времето си в следващите години. С добрите брокери и търпение ще преминете през вихрушката с лекота. И не мислете, че става бързо, за да не се разочаровате.
Мечтаните апартаменти не са толкова много на пазара – просто защото всички искаме горе-долу едно и също – просторни жилища с много светлина, места за паркиране в елитен квартал и подредена градинка пред входа... На нашето семейство ни отне има-няма 2 години да открием мечтания дом и то с активно търсене и постоянни огледи. И за изненада – открихме го на чист късмет и случайно, затова ви съветвам – въоръжете се с търпение.
Как и когато мечтите се превръщат в реалност
Паралелно с мечтите как „ето тази стая ще превърнем в кухня“, а „тук може да сложим един ден бюрото на ученика“, има и една друга действителност – финансовата, благодарение на която всъщност всички планове се осъществяват. Докато си отговаряме на въпросите за личните нужди, е редно да видим и как всъщност вървят тенденциите при имотния пазар, какъв нов дом можем да си позволим и кой е най-лекият път, по който можем да поемем, за да ни е щастливо и спокойно преди, по време и след покупката.
Тук от DSKhome.bg са страхотни и като човек, минал по този път и лутащ се в морето от въпроси, числа, документи и условности, вярвам, че на всеки, на който му предстои покупка на жилище, ще му бъде полезно. Защото те:
- Имат цяла разработена страница с полезните стъпки в процеса по покупка на жилище;- Разполагат и с калкулатор за месечна вноска, с помощта на които можете да разберете какво жилище можете да си позволите спрямо доходите си;
- Дават много полезни съвети онлайн;
- Осигуряват и опции за видео и телефонни консултации, ако нямате възможност да отидете в офис на място (въпреки, че ще ви очакват и там, стига да ви е удобно).
Сред полезните въпроси, които и аз от личен опит, мога да потвърдя, че трябва да зададете и да откриете отговор, са:
2. Какви са документите за кандидатстване за ипотечен кредит? Събрахте ли цялата информация, необходима на банката, за да ви направи оферта?
3. Във връзка с покупката и кредита има и допълнителни разходи, с които трябва да сте наясно: нотариални и държавни такси за учредяване и вписване на ипотека в полза на банката, комисионни за брокер, местен данък за придобиване на недвижим имот, обзавеждане, както и месечни или годишни разходи, съпътстващи новия имот. Попитайте за всички тях.
4. След като купите така мечтаното жилище – ще има ли нужда от ремонт? Основен или освежителен? Имате ли средства и опции за това?
А всички допълнителни запитвания спрямо индивидуалните ви нужди, цели и профил – ще можете да зададете към тях.
Успех! По пътя към новия дом и новите сбъднати мечти!