С цел да се намали инфлацията, Централните банки предприеха твърда политика на повишаване на лихвените проценти. Такова повишаване в исторически план се е доказало като много успешно средство за борба с висока инфлация (както по времето на петролните шокове през 70-те и 80-те години например).

В резултат след дълъг период (над 10 години) на продължаващ спад в доходността на облигациите, те започват все повече да стават атрактивни като клас активи.

На графиките по-долу може да видите например как се е повишила от началото на годината очакваната доходност (yield) на добре диверсифицирани портфейли, които включват както държавни така и корпоративни облигации, за да достигнат близо +4% в евро и +5% в щатски долари:

Amundi

Централните банки указаха, че ще продължат да провеждат такава агресивна политика, докато не видят устойчива тенденция на спад на инфлацията към желаните от тях нива (както Европейската Централна Банка, така и Федералният Резерв на САЩ повишиха лихвите си на няколко пъти, като се очаква да го направят още веднъж до края на годината). В резултат, перспективите за икономически ръст са намалени. В този контекст, облигациите отново могат да послужат като източник на диверсификация и на защита срещу опасения от рецесия в икономиката.

В България се предлага пълна гама Фондове на Амунди в облигации – на паричния пазар, в държавни, корпоративни облигации, смесени гъвкави фондове и др., както в Евро, така и в Щатски Долари.

Бихме искали да обърнем специално внимание на Кешовите фондове, както в Евро така и Щатски долари. Те се очаква да бъдат сред едни от първите класове активи, които да реагират положително на покачването на лихвите, тъй като инвестират в краткосрочни инструменти на паричния пазар.

Можете да получите повече информация за фондовете, като структура на портфейла, рисков профил, препоръчителен инвестиционен хоризонт, текуща доходност до падежи и др. на страницата за България www.amundi.bg.
Предупреждение за риск:
Маркетингова комуникация. Предишните резултати от дейността на Фондовете нямат по необходимост връзка с бъдещите резултати от тази дейност. Стойността на инвестициите и доходът от тях могат да се повишат, но и понижат, без гаранция за печалба и при съществуването на риска за инвеститорите да не си възстановят пълния размер на вложените от тях средства. Инвестициите във Фондовете не са покрити от гаранционен фонд, или от друг вид гаранция. Целевият пазар на продуктите може да не съответства на целевия пазара на клиента и клиента може да е извън целевия пазар, или в неподходящ целеви пазар.
 
Внимание:
Съдържащата се тук информация не е съвет за сделки с финансови инструменти. Счита се, че всеки инвеститор взима сам решението си да инвестира, или да прави други сделки с Дялове/Акции на Фондовете.