Банките сме готови, имаме изградена вътрешна комуникация и експерти, които следват план за въвеждането на еврото, и сме убедени, че присъединяването на България към единната европейска валута ще донесе много ползи за клиентите.

Това каза в интервю за БТА Петя Димитрова, главен изпълнителен директор и председател на Управителния съвет на "Пощенска банка", председател на УС на Асоциацията на банките в България (АББ).

По думите й присъединяването ни към еврозоната и към втората най-използвана валута в света е един дълго чакан процес, който ще повлияе положително на икономиката ни и е двигател за ускоряване на реформите, повишаване на благосъстоянието, за достигане на европейските стандарти на живот.
 
Благодарение на еврото за компаниите ще е по-лесно, по-евтино и по-безопасно да купуват и продават в общото европейско икономическо пространство и да търгуват с останалата част на света. Най-голямото предимство от въвеждането на еврото е минимизирането на валутния риск за икономиката, каза Димитрова.

И допълва, че подкрепата за присъединяване на България към еврозоната няма алтернатива, защото ползите за българския бизнес от въвеждане на еврото са налице. „Компаниите ще имат по-ниски трансакционни разходи, облекчени условия за експортно ориентираните отрасли, по-ниски разходи за лихви, по-добър достъп до финансиране. Като цяло тази стъпка несъмнено ще бъде и стимул за инвеститорите“, обясни председателят на Асоциацията на банките.

БНБ предупреди за ограничаване на кредитирането

Относно кредитирането, Димитрова посочи, че самите кредитополучатели са много по-предпазливи и премерени в поемането на финансови задължения, а все още ниските лихви по ипотеки са причина охлаждането у нас да е по-слабо от другаде в Европа. „Действително Европейската централна банка обяви, че ще продължи да поддържа високи лихвени проценти, за да контролира и намали инфлацията в средносрочен план до целевото ниво от 2 на сто. Това е ясен сигнал за по-голямо затягане на паричната и лихвена политика, с поставената цел - ценова стабилност. И макар че ЕЦБ забави темпото на повишаване на лихвените проценти, следва да сме наясно, че цикълът не е приключил.

Istock
Istock

Макар и още да не сме част от еврозоната, политиката на ЕЦБ оказва влияние и върху местния пазар. За кредитите, обвързани с пазарния индекс Euribor, ефектът беше незабавен, докато за останалите кредити ще бъде косвен“, обясни тя.

По думите й можем да очакваме плавен преход към повишаване на лихвените нива. Разбира се, той ще е съобразен с последователната консервативна лихвена политика, която се определя от централните банки.

„Нашият пазар има специфики, свързани с базата на определяне на лихвите за граждани, динамики в депозитния пазар и високата ликвидност, затова са тези прогнозни очаквания за по-бавно вдигане. Както и досега, ние ще бъдем до нашите клиенти като доверен и коректен партньор, в пътя по целия процес и преодоляването на предизвикателствата“, допълни Петя Димитрова.

За повече финансови новини и други полезни съвети, относно личните ви финанси, може да ни последвате във Facebook, за да не пропуснете нищо интересно от Pariteni.bg