Същевременно, налице е изразен кредитен растеж преди всичко в сегмента на кредитите, обезпечени с жилищни недвижими имоти. В тази връзка УС на БНБ разпореди на банките и клоновете, извършващи дейност в страната, прилагането на следния минимален набор от показатели за наблюдение на кредитните стандарти при отпускане и предоговаряне на кредити, обезпечени с жилищни недвижими имоти:
1. Съотношения между размера на кредита и стойността на обезпечението при отпускане;
2. Съотношение между размера на текущите плащания във връзка с обслужването на дълга и месечния доход на кредитополучателя при отпускане;
3. Съотношение между размера на текущите плащания във връзка с обслужването на кредита, обезпечен с жилищен недвижим имот, и месечния доход на кредитополучателя при отпускане;
4. Съотношение между размера на дълга и годишния доход на кредитополучателя при отпускане;
5. Съотношение между размера на кредита и годишния доход на кредитополучателя при отпускане;
6. Максимален срок по договора за кредит (матуритет).
С решението се утвърждават определенията и начина на изчисляване и се въвежда тримесечна отчетност за тези показатели на индивидуална и на консолидирана основа.
Прегледът на наблюдаваната в процеса на макропруденциален анализ информация показва, че през последните две години повишеният кредитен растеж като цяло не е съпроводен с разхлабване на кредитните стандарти и банките подхождат балансирано при поемането на рискове, произтичащи от пазарите на жилищни недвижими имоти, се казва в анализа на БНБ.
Показателят за „съотношението между размера на кредита и стойността на обезпечението при отпускане“, LTV-O, показва степента на обезпеченост на новоотпусканите кредити с жилищни недвижими имоти, измерена спрямо текущата пазарна оценка към датата на отпускане на кредита. През 2022 и 2023 г. среднопретегленият показател LTV-O за банковата система остава практически без промяна, докато през първото тримесечие на 2024 г. се наблюдава слабо повишение.
Средно-претегленото „съотношение между размера на текущите плащания във връзка с обслужването на дълга и месечния доход на кредитополучателя при отпускане“, DSTI-O, измерващо способността на кредитополучателите да обслужват задълженията си, се подобрява плавно през 2022 г., 2023 г. и първото тримесечие на 2024 г. Изчисленията по подгрупи оказват, че в структурно отношение значимите институции кредитират при минимално по-високи показатели за DSTI-O спрямо банковата система, докато стойностите на показателите DSTI-O са относително по-ниски при по-малко значимите институции.
istock
Експерт: Банковата ни система е една от най-стабилните в Европа
Според него секторът на кредити, обезпечени с жилищни недвижими имоти (ЖНИ) се характеризира с продължителен темп на нарастване, който е особено изразен през последните две години, посочват от БНБ. В края на 2023 г. салдото на това кредитиране достига до 22.0 млрд. лв., като годишното изменение е в размер на 3.7 млрд. лв. (19.9%). Кредитирането в този сегмент е концентрирано в значимите институции, които имат пазарен дял от близо 80% (17.9 млрд. лв.) Брутният обем на новоотпуснатите кредити, обезпечени с жилище възлиза на 5.2 млрд. лв. през 2022 г. и на 5.8 млрд. лв. през 2023 г. За периода на първото тримесечие на 2024 г. новоотпуснатите кредити са в размер на 1.7 млрд. лв.
С основен принос при новоотпуснатите кредити, обезпечени с жилище имат значимите институции, които поддържат дял от поне 80%.Кредитното качество на кредитите, обезпечени с имоти остава на добро ниво на фона на дългосрочна тенденция на понижение на необслужваните кредити като обем и дял. В края на 2023 г. брутните необслужвани кредити се свеждат до 332 млн. лв., което представлява съотношение на NPL от 1.5%. Спрямо юни 2015 г., обемът на NPL се е редуцирал над 5 пъти, а съотношението намалява с над 17 процентни пункта.
istock
За повече финансови новини и други полезни съвети, относно личните ви финанси, може да ни последвате във Facebook или Google News Showcase
Коментари
2