Банковата система отчете печалба в размер на 3.7 млрд. лв. към 31 декември 2024 г., което е с 277 млн. лв. (8.1%) повече спрямо реализираната за 2023 г. Това показват данни на БНБ в тримесечното издание „Банките в България“.

Размерът на нетния лихвен доход възлезе на 5.6 млрд. лв., като за година се увеличи със 723 млн. лв. (14.9%). Приходите от лихви на банките нараснаха с 851 млн. лв. (14.5%) до 6.7 млрд. лв., а разходите за лихви – със 128 млн. лв. (12.4%) до 1.2 млрд. лв.

Спрямо 31 декември 2023 г. нетният доход от такси и комисиони се увеличи със 132 млн. лв. (8.9%) до 1.6 млрд. лв., а делът му в структурата на нетния оперативен доход беше 20.6%.

През четвъртото тримесечие на 2024 г. банковият сектор в България продължава да  осъществява дейността си при повишена геополитическа несигурност във външната среда, която в съчетание с евентуални промени в политиките на държавите може да доведе до изменения в макрофинансовите условия. Вътрешната среда е сравнително благоприятна и се характеризира от приноса, който запазващото се силно частно потребление има за  икономическия растеж.

Домакинствата увеличават спестяванията в евро

В подкрепа на частното потребление са повишеното търсене на работна сила на трудовия пазар и съответно нарастването на заетостта и увеличаването на реалния разполагаем доход. Кредитната активност остава висока поради едновременното влияние на фактори по линия на търсенето и предлагането на кредит. Текущите нива на лихвени проценти и силното частно потребление подкрепят търсенето на кредит, а високата ликвидност в банковата система и стабилната капиталова позиция на банките стимулират предлагането.

istock
istock

Рискове за доходността и качеството на активите

По отношение на кредитния риск се запазва тенденцията към намаление както на обема на необслужваните кредити, така и на техните съотношения. През четвъртото тримесечие делът на брутните необслужвани кредити и аванси в стеснения обхват на дефиницията на ЕБО намаля на тримесечна и на годишна база, като това развитие се наблюдаваше както на база кредитен портфейл, така и при сегментите на домакинствата и нефинансовите предприятия.

Аналитичният преглед на данните за четвъртото тримесечие сочи запазване на висока кредитна активност в частния сектор. Силни темпове на растеж продължават да се наблюдават при домакинствата, като през четвъртото тримесечие и при нефинансовите предприятия се отчита по-значително увеличение в сравнение с предходните тримесечия.

Продължителните периоди на повишена кредитна активност създават предпоставки за потенциално акумулиране на средносрочни рискове в баланса на банковата система и увеличение на задлъжнялостта. С цел отразяване на потенциални средносрочни рискове, произтичащи от кредитната динамика в сегмента на жилищните кредити, БНБ въведе изисквания за показателите за обезпеченост (LTV), способност за обслужване на задълженията (DSTI) и матуритет при отпускане и предоговаряне на кредити, обезпечени с жилищни недвижими имоти. Мярката е в сила, считано от 1 октомври 2024 г., и е насочена към засилване на кредитоспособността на кредитополучателите от този сегмент и устойчивостта на банковата система.

За повече финансови новини и други полезни съвети, относно личните ви финанси, може да ни последвате във Facebook  или Google News Showcase