Скъпият промишлен ток със сигурност ще се отрази и на цената на електроенергията за бита, като тя може да поскъпне между 15 и 30%. Това прогнозираха четирите национално представени работодателски организации - БСК, АИКБ, КРИБ и БТПП.
Те представиха вчера приоритетите си за 2018 г. Част от тях са свързани с исканията им за електронния обмен на документи, борбата с корупцията, сивата икономика, пазара на труда и др.
Последното поскъпване на тока за бита бе през миналото лято, когато цените бяха увеличени с около 2-3%. Според работодателите обаче тази година ще има значително повишение, а обяснението е в спекулативното поскъпване на тока за фирмите на свободния пазар. Затова и бизнесът заедно с двата най-големи синдиката - КНСБ и КТ "Подкрепа", подготвя протест в края на месеца.
"На собствените си платформи АЕЦ "Козлодуй" и държавната ТЕЦ "Марица-изток 2" продават тока много по-евтино в сравнение с енергийната борса. По този начин се манипулира пазарът - къде отива разликата между ниската цена на собствената платформа и високата на борсата и тази, която ни се предлага на нас? Ние само можем да гадаем кой се облагодетелства от тази ситуация", коментира председателят на Асоциацията на индустриалния капитал Васил Велев. Той посочи, че става въпрос за шепа търговци, тъй като всички останали са ощетени.
Изпълнителният председател на БСК Божидар Данев дори описа ситуацията в енергетиката като "икономическа шизофрения". Той обясни, че секторът има свръхвъзможности за производство, и отдаде ситуацията на лошото и порочно управление.
Работодателите за пореден път изтъкнаха нуждата от реформа в енергетиката. Тя трябва да започне от прекратяването на държавната помощ за "американските централи" в "Марица-изток". Нужен е и нов Закон за енергетиката, който да въведе пълна либерализация на пазара. Бизнесът акцентира и върху повишаване на ефективността на държавните дружества, които често пъти излизат на загуба заради лоши управленски решения.
Шефът на КРИБ Кирил Домусчиев изтъкна, че и до момента няма развитие по прекратяването на държавната помощ за ТЕЦ "Марица-изток" 1 и 3. "България е единствената страна в Европа с такива договори, това ощетява всички нас", коментира той и подчерта, че двете централи присъстват в данните за Топ 3 на най-печелившите предприятия у нас за 2016 г.
"Никъде няма да намерите бизнес с такава печалба. Ние продължаваме да сме роби на тези централи", възмути се Домусчиев.
Работодателите бяха категорични, че българската икономика има голям потенциал, но той е затънал в администрацията. Шефът на АИКБ Васил Велев смята, че част от решаването на проблемите минава през ускоряването на реформите в просветата и по-специално при професионалното образование. В същото време има още много работа, за да заработят мерките за облекчаване на процедурите за сезонна трудова заетост на лица от трети страни.
"Вносът на работна ръка е неизбежен процес, като се има предвид, че на всеки 100 души, излизащи от пазара на труда, се падат 63-ма влизащи. Необходимо е да отпаднат всички изкуствено въведени ограничения в законодателството ни. Например - изискването за не повече от 10% заети от т.нар. трети държави в едно предприятие. Европейското законодателство не предвижда подобно ограничение", отбеляза шефът на АИКБ.
Провеждането на обществените поръчки продължава да е проблемно, а бизнесът се дави в хартия, вместо да попълва и подава документите онлайн, отчитат работодателите. Те настояват и за реформа в здравния сектор, където разходите непрекъснато растат, а качеството на услугата не се подобрява.
Коментари
4