Със спад от 10 стотинки до 3 лв. средно за лот се търгуват акциите на Енергони АД в днешната сесия. До този момент (11:00 часа) по позицията са прехвърлени 1 000 лота.
Вчера стана ясно, че Енергони печели съдебна битка с Комисията за финансов наздор пред най-висшата инстанция на Темида у нас - петчленният съдебен състав на Върховният административен съд. Решенията там не подлежат на обжалване и се изпълняват незабавно.
Сега Българската фондова борса е длъжна да остави партидата на дружеството с код 2EL за търговия, в случай, че някой иска да купува и продава негови акции. Нека все пак не се забравя, че атаката срещу Енергони от страна на регулаторните власти е продиктувана от съмнения, че тази фирма е "куха" и през нея може да се извърши " пране на пари". Сигнал за това бил изпратен и в ДАНС (Държавна агенция за национална сигурност) от новото ръководство на Надзора, но така и не се е чуло от ДАНС да проявяват някаква активност по скандалния случай.
От тук нататък той може да бъде докладван евентуално на някоя европейска съдебна инстанция, но пък вече имаме черно на бяло становището на тукашните черни тоги, че Енергони е компания основана, окрупнена и менажирана стриктно в духа на закона и в този смисъл няма защо да бъде оскърбявана с подобни хипотези.
Start - up - компанията с претенции, че иска да развива проекти в енергетиката, успя да пусне корени в страната ни по времето на Ралица Агайн, която в качеството си на надзорник над инвестиционната дейност благослови появата на гръцките инвеститори през юни 2009 година. Те обещаха да построят вятърен парк и се похвалиха, че притежават патент на уникална технология за производство на ток, по-ефективна от всичко, което сме виждали до сега.
Така след като разреши на Енергони да порасне чрез вливането на две други дружества в структурата й, екипът на Агайн премисли и атакува оценката, по която въпросният патент е остойностен в активите на дружеството. В началото на 2010 година КФН застави БФБ да спре от търговия акциите на Енергони, докато не се изясни правния спор. От тогава до сега те се търгуваха в договорени сделки, където неприятната подробност е, че сделките са облагаеми.
На 9 август тази година съдът е взел решение в полза на Енергони и така акциите му се появиха на борсата. Два дни по-късно вече имаше и сделки с книжата на компанията, които определиха пазарна тежест на дружеството от впечатляващите 1.6 млрд. лв.
В съобщението си за последното становище на върховните магистрати, от Комисията за финансов надзор добавят, че битката съвсем не е приключила. Предстои произнасяне на Върховния административен съд по това дали е била основателна жалбата, подадена от Енергони, срещу решението на Ралица Агайн от 15 април миналата година, когато комисията се усъмни в скъпоценния патент и наложи запор на акциите на БФБ.
* Не е препоръка за вземането на инвестиционно решение!
Коментари
0